Stručné informácie o jednotlivých podporách:
Trhové mechanizmy
sú jedným zo stabilizačných faktorov dovozu a vývozu vybraných poľnohospodárskych výrobkov v zahraničnom obchode EÚ s tretími krajinami
Súčasťou trhových mechanizmov sú: licencie, zábezpeky, vývozné náhrady pre poľnohospodárske a spracované poľnohospodárske výrobky (NON ANNEX I)
Licencie
oprávňujú a zaväzujú držiteľa licencie, aby v rámci lehoty jej platnosti vyviezol alebo doviezol uvedené množstvo označenej komodity do resp. z tretej krajiny.
formy licencií:
Zábezpeky
Súčasne so žiadosťou o licenciu je potrebné zložiť zábezpeku a to len vtedy, ak jej celková výška presahuje 100 EUR.
Vývozné náhrady pre poľnohospodárske a spracované poľnohospodárske výrobky
Sú vyplácané vývozcom poľnohospodárskych a spracovaných poľnohospodárskych výrobkov a majú vyrovnávať rozdiely medzi vyššími cenami na vnútornom trhu EÚ a nižšími cenami na svetovom trhu. V súčasnom období sa neuplatňujú.
Rastlinné komodity
V rámci spoločnej organizácie trhu s rastlinnými komoditami sa prostredníctvom PPA realizujú nasledovné opatrenia:
Verejná intervencia obilnín - na reguláciu trhu s poľnohospodárskymi komoditami sa uplatňuje systém verejnej intervencie financovaný Európskym poľnohospodárskym záručným fondom (EPZF). V rámci tohto opatrenia sa vykonáva intervenčný nákup, skladovanie a predaj intervenčných zásob. Intervenčné zásoby sa môžu predávať na vnútornom trhu EÚ, alebo sa môžu exportovať mimo trh EÚ.
Regulácia trhu s cukrom - na reguláciu výroby v sektore cukru sa uplatňuje systém kvót na cukor, izoglukózu a inulínový sirup.Pre hospodársky rok 2014/2015 bola stanovená výrobná kvóta pre cukor a izoglukózu nasledovne: Považský cukor, a.s. - 68 478,50 ton cukru, SLOVENSKÉ CUKROVARY, s.r.o. - 43 841,00 ton cukru, Amylum Slovakia, spol. s.r.o. - 68 094,50 ton izoglukózy.
Víno a vinohrady
Reštrukturalizácia vinohradov - podpora sa poskytuje pre jednotlivé opatrenia, prípadne ich kombináciu: vyklčovanie a následnú opätovnú výsadbu, napr. formou zmeny odrôd s prípadnou zmenou sponu, zmenou sponu – len pre vinohradnícku oblasť Tokaj, alebo vyklčovanie a následný presun vinohradu.
Poistenie úrody vinohradov – je možné poskytnúť pri poistení proti prírodným katastrofám, nepriaznivým poveternostným udalostiam, chorobám viniča a zamoreniu škodcami.
Podpora na propagáciu na trhu členského štátu, alebo tretieho štátu - je určená na nadviazanie vzťahov s verejnosťou formou propagácie a reklamy, účasť na veľtrhoch a výstavách, informačné kampane zamerané na označenie pôvodu a prieskumy nových trhov pre rozšírenie odbytísk.
Podpora na investície do vinárskych podnikov – je určená na nákup vnútorného vybavenia predajných a prezentačných priestorov v rámci výrobného podniku a na investície do označovania vinárskych produktov novými etiketami s QR kódmi.
Ovocie a zelenina
Podpora pre organizácie výrobcov a združenia organizácií výrobcov v sektore ovocie a zelenina v rámci implementácie operačných programov – táto podpora sa poskytuje uznaným a registrovaným organizáciám výrobcov a združeniam, nie priamo jednotlivým pestovateľom ovocia.
Mimoriadna podpora v sektore ovocie a zelenina – táto podpora sa poskytuje v prípadoch cenovej nestability a prebytkov produkcie na trhu s ovocím a zeleninou. Špecifické podmienky sú stanovované v príslušných právnych aktoch EÚ.
Živočíšne komodity
Obsah stránky pripravujeme.
Propagácia
Jedným z dôležitých opatrení Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ je Propagácia poľnohospodárskych výrobkov na vnútornom trhu EÚ a trhu tretích krajín. Ide o nenávratnú formu pomoci, ktorú členské štáty môžu využiť na propagáciu svojich poľnohospodárskych produktov ako na vnútornom trhu, tak aj na trhoch tretích krajín.
Od 1. 12. 2015 sa začala nová etapa propagačnej politiky, kde boli stanovené nové podmienky predkladania jednoduchých a kombinovaných programov a ročný pracovný program obsahujúci akcie, na ktoré môžu navrhujúce organizácie predkladať svoje návrhy informačných a propagačných programov. Forma predkladania programov sa po prvýkrát uskutočňuje elektronicky, po registrácií navrhujúcich organizácií do oficiálneho portálu.
EK poverila agentúru CHAFEA (Výkonná agentúra pre spotrebiteľa, zdravie, poľnohospodárstvo a potraviny) o administrovanie určitých častí informačných a propagačných akcií vrátane hodnotenia jednoduchých programov.
Úlohou Pôdohospodárskej platobnej agentúry (ďalej len „platobná agentúra“) je riadenie, monitorovanie a kontrola len jednoduchých programov po podpísaní zmluvy. Navrhujúce organizácie budú predkladať svoje žiadosti o platby - zálohová, priebežná a zostatková priamo platobnej agentúre.
Kombinované programy sú priamo riadené EK.
Cieľ
Cieľom informačných a propagačných akcií je zvýšiť konkurencieschopnosť poľnohospodárskeho sektora Únie a tým zabezpečiť väčšiu rovnosť súťažných podmienok na vnútornom trhu a v tretích krajinách, ďalej:
Akcie
Predložiť program môžu
Programy môže predložiť navrhujúca organizácia z jedného členského štátu samostatne alebo spoločne s ďalšími organizáciami, a to buď z rovnakého, alebo iného členského štátu,programy môžu byť jednoduché = predložené jednou alebo viacerými organizáciami z jedného členského štátu alebo kombinované = predložené organizáciami z viac ako 1 členského štátu. EK uprednostňuje kombinované a viacročné programy.
Cieľová skupina podpory
Trvanie programu
Zoznam produktov
ďalej je možné propagovať:
V prípade programov na propagáciu vína a piva na vnútornom trhu, tieto kampane môžu iba informovať spotrebiteľov o programoch kvality alebo o zodpovednej konzumácii dotknutých nápojov.
Financovanie
Predloženie programov
Programy predkladajú navrhujúce organizácie na základe výzvy, ktorú zverejnila EK poverená agentúra CHAFEA (Výkonná agentúra pre spotrebiteľa, zdravie, poľnohospodárstvo a potraviny) a pracovného programu pre daný rok;
Pracovný program na rok 2016
Dokument pozostávajúci z operačných cieľov, ktoré sa majú sledovať, operačných priorít, očakávaných výsledkov, spôsobu realizácie a celkovej sumy plánu financovania.
Legislatíva
Dôležité informácie nájdete na týchto adresách:
Ročný pracovný program 2016
http://ec.europa.eu/chafea/agri/index_en.html
Prezentácia novej propagačnej politiky 2016
Výzva jednoduché programy
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX:C2016/041/03
Výzva kombinované programy
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX:C2016/041/04
CHAFEA
http://ec.europa.eu/chafea/agri/index_en.html
Manuál k registrácií navrhujúcich organizácií k predloženiu návrhov programov
http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/funding/guide.html
Otázky a odpovede k novej propagačnej politike
http://ec.europa.eu/agriculture/promotion/policy-post-2015/qa_en.pdf
Školské programy
Program podpory konzumácie ovocia, zeleniny a výrobkov z nich v školách – tzv. školské ovocie a zelenina – táto podpora sa poskytuje schváleným uchádzačom o zabezpečovanie dodávok ovocia, zeleniny a výrobkov z nich do škôl pre konkrétny školský rok. Program školské ovocie a zelenina je určené deťom v materských školách a žiakom základných a špeciálnych škôl vo vekovej kategórii 3 – 15 rokov.
Program podpory konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov v školách - tzv. školské mlieko – táto podpora sa poskytuje schváleným uchádzačom o zabezpečovanie dodávok mlieka a mliečnych výrobkov do škôl pre konkrétny školský rok. Program školské mlieko je určené deťom v materských školách, žiakom základných a špeciálnych škôl a žiakom stredných škôl vo vekovej kategórii 3 – 18 rokov.